5 WSKAZÓWEK NA UZUPEŁNIANIE ENERGII PODCZAS DŁUGIEGO BIEGANIA

2020-02-03 14:46:11     
        Doskonale wiemy, że trudno się biega z pakietem suplementów w kieszeniach :)
Ale jeśli chcesz zadowolony skończyć półmaraton albo maraton, musisz przemyśleć, opracować strategię suplementacji. 
                    Oto 5 podpowiedzi jak pokonać z optymalną energią długi dystans.

      Różnie to bywa u poszczególnych osób ale zakłada się, że krótsze biegi do 45 minut nie wymagają uzupełniania płynów i energii.
     Jednak podczas ciężkich, kluczowych sesji treningowych, szczególnie w okresie poprzedzającym zawody, optymalna suplementacja jest konieczna. Jeśli nie uzupełniasz odpowiednio płynów i energii w swoim ciele podczas biegu to albo twój organizm zaczyna spalać tłuszcz (co jest generalnie OK, ale jest to proces spowolniony nie koniecznie pożądany przed i w trakcie zawodów) albo możesz też zacząć niszczyć mięśnie  (co tym bardziej nie jest dobre!)       
        Sytuacje najgorsze, popadać w odcięcia czyli praktycznie całkowite braki energii.
Kilka tak wycieńczających treningów w okresie przed zawodami to na pewno nie jest sposób na dobre bieganie.
          Zawsze lepiej regularnie  jest zasilać organizm płyny, elektrolity i węglowodany.

Pierwsza ogólna zasada:
 
      Należy spożywać około 1 g węglowodanów na minutę, aby optymalnie zasilać się w długim  dystansie. Może to wydawać się dużo, ale w rozbiciu w czasie jest łatwe do osiągnięcia.

    Żel energetyczny OTE zawiera 20 g węglowodanów, a saszetka napoju energetycznego OTE zmieszana z 500 ml wody zawiera 40 g węglowodanów, co daje 60 g "paliwa" na pierwszą godzinę.

Po drugie.

         Jeśli ciągle zapominasz o piciu podczas treningu, dlaczego nie ustawić alarmu na zegarku lub telefonie, aby uruchamiał się co 15 minut, aby przypominał o napoju? Jest to również coś, co możesz wdrożyć nawet na wyścigu. Zawsze mądrze jest rozpocząć wyścig ze strategią, którą wypróbowałeś i przetestowałeś na treningu. Wówczas podczas największego wysiłku, stresu, rywalizacji, zmieniających się warunków, działasz świadomie prawie mechanicznie.

Po trzecie :

       Spróbuj użyć paska lub saszetki na biodra, aby zabrać ze sobą niezbędne rzeczy. Do wyboru są różne akcesoria np: pasy, które mieszczą mniejsze butelki, dzięki czemu łatwiej jest biegać. Spróbuj napełnić jeden napój energetyczny OTE Blackcurrant, a drugi napojem energetycznym OTE Lemon & Lime i pić małymi łyczkami naprzemiennie.

        Przykład  taktyki uzupełniania płynów i energii: Jeśli jest to 2,5-godzinny bieg, oznacza że pijamy po 15 minutach, 45 minutach, 1 godz. 15, 1 godz. 45 i 2 godz. 15 np: napój OTE o smaku czarnej porzeczki i 30 minut, 1 godzinę, 1 godzinę 30 minut, 2 godziny popijając napój cytrynowy OTE . (zauważ, że napoje OTE nie są zbyt słodkie, a wręcz lekko słone - mają uzupełniać energię, elektrolity-nawadniać, a nie wywoływać dodatkowe pragnienie).
Po czwarte:

      Jeśli wolisz nie biegać z butelką lub musisz napełniać butelki podczas długiego biegu, możesz biegać w pętli (treningi)  albo poprosić przyjaciela lub członka rodziny o podanie ci świeżych płynów. Możesz też ustawić pętlę, aby przebiegała obok domu. Innym pomysłem jest ukrycie napełnionego bidonu po prostu w krzakach lub innym miejscu na trasie.
 
Po piąte.

   Żele energetyczne OTE mają podwójny system otwierania, co oznacza, że ​​możesz powoli popijać  żel (
opakowanie jest tak zaprojektowane, aby żel wydostawał się dopiero po naciśnięciu tubki -czyli nawet można schować do kieszeni w połowie opróżniony) lub otwierając w  innym miejscu  natychmiast wlać do ust całą zawartość opakowania. Przećwicz to również na treningu!

     Każdy żel zawiera 20 g węglowodanów, więc łatwo obliczyć zapotrzebowanie.
Żele z dodatkiem kofeiny zapewnią dużo potrzebnego "pobudzenia" pod koniec długich biegów lub wyścigów!