Znaczenie węglowodanów.

Węglowodany i ich znaczenie.
W ciągu ostatnich kilku lat węglowodany zdawały się wykazywać złą reputację, ale dla tych, którzy są aktywni fizycznie, węglowodany odgrywają zasadniczą rolę w dostarczaniu energii potrzebnej do ćwiczeń.


Ogólne fakty.

  • Glikogen jest najskuteczniejszym "paliwem" , z którego korzysta Nasz organizm podczas ćwiczeń i pochodzi właśnie z węglowodanów. Niestety mamy ograniczone zapasy glikogenu w mięśniach i wątrobie, gdzie możemy z Nich czerpać.
  • Nasze zapasy wystarczają Nam tylko do godziny, a kiedy stają się niskie lub całkowicie się wyczerpią stajemy się strasznie zmęczeni albo już w ogóle nie mamy siły na aktywność.
  • Dlatego podczas ćwiczeń trwających ponad 90 minut zachęca się sportowców do uzupełniania węglowodanów w celu utrzymania poziomu energii i intensywności treningu.

Czy wiedziałeś? Badania wykazały, że przyjmowanie węglowodanów podczas długotrwałych lub intensywnych ćwiczeń jest doskonałym sposobem dbania o układ odpornościowy i zmniejszenia immunosupresji po treningu?


Węglowodany w życiu codziennym.


Podobnie jak w przypadku większości składników odżywczych, zapotrzebowanie na węglowodany różni się w zależności od codziennego zużycia energii przez sportowców.
Całkowite dzienne spożycie węglowodanów dla kogoś w regularnym treningu wynosi 6-10 g na KG masy ciała. 

Tak więc w dni odpoczynku zaleca się zmniejszenie ilości przyjmowanych węglowodanów w porównaniu do intensywnych dni treningowych, ponieważ ostatecznie nadmierne ilości niespożytych węglowodanów zamieniają się w tłuszcz.

Osoba, która może ćwiczyć przez godzinę lub krócej dziennie potrzebuje tylko 3-5 g na KG masy ciała.Dostarczanie węgli podczas ćwiczeń.

Badania wykazały, że optymalne spożycie węglowodanów dla ćwiczeń o umiarkowanej intensywności wynosi 60 g na godzinę.

Produkty OTE zostały tak zaprojektowane, aby ułatwić Ci obliczanie węglowodanów. Użyliśmy jednostek od 20 g.

Jeśli ćwiczysz przez 90 minut lub mniej, spożycie węglowodanów nie jest konieczne jeżeli wcześniej zjadłeś wartościowy posiłek węglowodanowy. Jednak jeśli nie miałeś możliwości zjedzenia przed treningiem posiłku bogatego w węglowodany zaleca się spożywanie w trakcie treningu, aby uzupełnić niedobory i dać "paliwo" organizmowi.

Pamiętaj, że podczas treningu zużyłeś swoje zapasy glikogenu, więc po zakończeniu treningu musisz uzupełnić te zapasy węglowodanami. 

Czy wiedziałeś?

Jeśli unikasz spożywania węglowodanów podczas długich i intensywnych ćwiczeń Twój organizm może czerpać energie z Twoich mięśni, co nie jest dobrym rozwiązaniem ponieważ mięśnie zaczynają się spalać i wpływa to negatywnie na Twoją formę. Zmniejszy się Twoja wydajność sportowa i nawet może to uniemożliwić dalsze wykonywanie treningów.

Najważniejsze jest to, żeby zdać sobie sprawę, że Nasze ciała są jak maszyna, maszyna która potrzebuje paliwa. Jeśli nie uzupełnisz paliwa, nie będziesz w stanie trenować ciężej i nie zobaczysz efektów treningu.

PAMIĘTAJ BY PODCZAS TRENINGU MIEĆ PRZY SOBIE WĘGLOWODANY.


pozostałe artykuły w dziale "BLOG"...